It’s your place to be inspired, be motivated, and stay on track with your clean eating goals. I was just in California and couldn’t believe how cheap your fruit & veggies are. I rode this Peloton competitor for 21 days. Thanks! Don’t get me started about everything else there. Any idea on the price of semisweet chocolate chips? Trader Joe's is a neighborhood grocery store with amazing food and drink from around the globe and around the corner. See the winners of Trader Joe's customer favorites in the slideshow. So as we enter 2021 and are restocking our pantries and refrigerators for the new year, the Trader Joe's "crew members" have taken time to round up their MVP Trader Joe's exclusive items. Everything But the Elote Seasoning Blend. ) Don’t count any brand or maker out – you may be pleasantly surprised too! Trader Joe’s fans, guess what?? The grocery chain trimmed down the number of winners for its 11th annual awards, ditching categories like "favorite appetizer" and "favorite meal on the go." What we're left with is the crème de la crème of Trader Joe's products. thanks for the price list since i’m always comparing and usually find that TJs is less expensive than Sams/Costco! List of the best items to buy in the produce department at Trader Joe's. Get weekly accountability, monthly meal plans and swap recipe ideas with fellow foodies in Clean Eating Club! I believe due to transportation costs. The prices are low, the quality is high, the customer service is exceptional and ― according to licensed nutritionists and dietitians ― many of the products sold by … I have been working on doing a notebook with price comparisons. Dried fruit is full of sugar, but it’s still backed by all the vitamins and … Required fields are marked *. Here’s a complete price list for you: White House cookie kit $7.99. Mini Vanilla Ice Cream ConesSublime Ice Cream SandwichesGone Bananas! sorry to ramble – so much to think about…. There were some newcomers to the favorites scene. So as you can see, in a typical week of grocery shopping, I save money by going to Trader Joe’s instead of the grocery store by my house. Only one state is doing worse than Calif. is on COVID vaccines, Giants owner maxed out donations to 12 other far-right figures, Sacramento man ID'd after boasting about Capitol riots in video, SF report: Deaths from drug overdoses exceed those from COVID-19, 'Two Buck Chuck' gets price cut at Trader Joe's locations in California, 5 Peloton bike alternatives for indoor cardio, How a virtual movie club has helped me survive the pandemic, This Le Creuset sauteuse is down to its Black Friday price. anyway – i found this post because i’m trying to justify switching to local organic grass fed milk i found, but it’s $3.49 for a quart!! That's what we call value. I challenge anyone to find raw cashews cheaper than Trader Joe’s. We made the switch to organic a couple months ago and I have just been buying it at Costco thinking it would be the cheapest: enter Trader Joes! Click through the gallery to see how brand name items compare with Trader Joe's. So get the TJ’s brand unless you’re making macarons and don’t want brown flecks in your macarons , I can’t live without Trader Joe’s Orange Muscat Champagne Vinegar for making salad dressing! Now I dont have to feel guilty for buying organic milk . Better than anything in a grocery store that’s not priced at $7.00 a jar. You can find the permanent home for this list here. (I’ve seen people say $3.99 online, but I think TJ’s may have upped the price a dollar.) Let us know in the comments. Here's why. A new type of chip also knocked out three-time champion peanut butter-filled pretzels as the winner of "best snack. In 2020, the store shook things up with a bunch of fantastic new food items in seemingly every department. I buy TJ organic milk for $5.99/gallon in VA- it’s been about that price for as long as i’ve been buying it – about 8 or 9 years. Problem is the sales are limited too now so you’re only allowed one at a sale price mostly. Grocery stores use sneaky marketing tactics so you stay in the store longer, buy things you don’t need, and spend more money. Here in L.A. (closer to the vineyard) is $2.49. That's what we call value. I also needed to broaden my horizons and try new stores. BOS $.99 LAX $.79, Thanks for including the price differences from coast to coast. Going to my TJ store on Friday. ABV: 14.5% Average Price: $15 The Wine: Made from 100 percent Pinot Noir grapes grown in the Russian River Valley region of … Not only that nearly all our mainstream grocery stores closed down here. :) Thank you for taking time out to prepare this list. Sadly, the produce section at Trader Joe’s has always disappointed me; I skip it almost entirely except for a handful of staples like a bagged salad (I do love the baby spinach) and the 19-cent bananas.Instead, I buy most of my fresh fruits and veggies from local farm stands or at Whole Foods, which, at the end of the day, isn’t all that different from TJ’s in terms of price. Trader Joe’s Price List vs. Our Local Grocery Store. Massive Calif. event to go ahead despite stay-at-home order, Feds allege Theranos founder Elizabeth Holmes destroyed evidence, SF announces COVID-19 vaccine plan: What to know, The next Parler: I tried four apps attracting right-wing users. Got more frozen chicken than you know what to do with? The favorites were picked by shoppers via online voting, Trader Joe's says. Quinoa is high in fiber and protein, offers more flavor than plain white rice, … Until now, I was convinced that Costco had the best price in town. Of course the beloved bagel seasoning made the list, as did one of our go-to charcuterie board stars, caramelized onion cheddar cheese. I love colorful carrots. Trader Joe's is great for so many things — your future cheese board, a quick take-away lunch, and — of course — a prime selection of frozen foods. Organic chicken is super cheap, too! Dried Fruit. Costco (organic): $8.99 for 5.5 pounds ($1.63 per pound) Whole Foods (organic): $1.99 per pound. . This list is not by all means everything in the store, but it’s a start and I hope you find it helpful in your quest to trim your budgets. And by that, we mean longtime favorites like Mandarin orange chicken and dark chocolate peanut butter cups. I think a gallon is $3.49 at Trader Joes and at Costco I was paying almost $11 for two gallons. Trader Joe’s counts among the most popular grocery stores in the country for excellent reason. Your email address will not be published. Even if it’s only a few dollar, that can make a big difference in the long run. Not even a price cut on "Two Buck Chuck" could earn it the top beverage over a new vegan drink. With its quirky atmosphere and low prices, it’s no wonder why Trader Joe’s earned the Consumer Reports top overall satisfaction score for grocery stores in 2019. Non-Vegan Options – Since this is a vegan shopping list, you won’t find any animal-based cheese, yogurt, cream cheese, sausage, meat, eggs, or ice cream on this list. Trader Joe’s 16-oz bag of almond meal: $4.99! … Trader Joe's reveals customers' favorite items for 2020, Tannis Toohey/Toronto Star via Getty Images, Women used Bumble to find Capitol rioters, report to FBI. Bars are still open 24/7 in South Lake Tahoe. The curtain has been pulled back and my eyes have been opened! I’m not a math person but thats a couple dollar difference, I was happy!! Favorite Entree Runners-Up:Chicken Tikka MasalaCauliflower GnocchiButter ChickenSweet Potato Gnocchi with Butter & Sage, Favorite Vegan/Vegetarian Item:Cauliflower Gnocchi, Favorite Sweet Treat Runners-Up:O&H Danish Kringle (flavors vary seasonally)Hold the Cone! Great store for high quality, organic and natural foods. April 7, 2014 by Trader Joes Fan Nashville 3909 Hillsboro PikeNashville, TN 37215Trading Hours: 8 am – 9 pmPhone: 615-297-6560 Knoxville 8001 Kingston PikeKnoxville, TN 37919Trading Hours: 8 am – 9 pmPhone: 865-670-4088 Will post the prices of my goodies , Your email address will not be published. 1 category of food they donate; Vegetable sales are growing faster than fruit for Trader Joe’s; Trader Joe’s is moving toward bulk in everything it can, like garlic, potatoes, onions and more. ~Tiffany. I can tell you that the gallon of TJ Organic Milk here in NJ (Princeton and Marlton area) is $5.79, which is just about the same as Shop Rite Brand 1 gallon, at $5.49. My boyfriend brought me a glass of milk while I was upstairs and it was gross to me, much more like water than anything else, when I asked him what was wrong with it, if it was accidentally skim or something, he told me it was store brand organic (we had run out), that experience alone made me decide to just keep the local milk, whatever the cost! Mixed Nut Butter. I will have to compare other prices that you listed to ours on the East Coast. Trader Joe's revealed its annual list of customers' favorite items Monday — and this year, there were a few changes. Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment. Trader Joe’s Organic Creamy: $3.49 for 16 ounces ($0.21 per ounce) Simply Nature Organic Creamy: $3.59 for 16 ounces ($0.22 per ounce) Almond Butter TJ’s wins out on the pricing for Almond butter, great on toast or for when you need to sweeten your oatmeal or overnight oats. Trader Joe's strictly adheres to all Federal labeling guidelines. Read her latest stories and send her news tips at alix.martichoux@sfgate.com. Frozen French Green Beans $1.99 24 oz. I'm Tiffany - blessed wife and mother of two living outside Atlanta, GA. Alix Martichoux is an SFGATE digital editor. Frozen Green Peas $1.29 16 oz. We have only stop and shop and a few smaller more expensive stores now. It only took a trip or two for me to realize that I absolutely LOVE TRADER JOE’S. ditto, ditto, ditto on this post! We also buy about 4 packs of chicken thighs that we use for dinners at $4.99 a pound. Did your go-to Trader Joe's favorite get snubbed? I’m going there today! I thought this myself until I actually walked into the store and saw the prices with my own two eyes! I felt like a spy… going undercover for a recognizance mission to gather intel to win the war against the budget. ", MORE: 'Two Buck Chuck' gets price cut at Trader Joe's locations in California. If you’re okay with non-organic apples, Aldi is the way to go. . I have found it there for $3.29 for 8 ounces (used to be $2.99 but I know everything goes up except my paycheck.). Great article. i’m trying to figure that out–one thing that bothers me about TJ milk is that it does come from so far away – and in a plastic bottle. 50 Affordable Wines You Can Always Trust We’ve assembled a list of 50 of the world’s most reliable, inexpensive wines – bottles that offer amazing quality for their price year in and year out. There are some new items cropping up in there that you may want to try. Trader Joe's Organic No-Salt Diced Tomatoes, $1.49 (left) and Muir Glen Organic No-Salt Diced Tomatoes, $2.69 (right), Trader Joe's Classic Original Water Crackers, $1.39 (below) and Carr's Table Water Crackers Original, $3.99 (above), Trader Joe' Mustard Honey Pale Ale, $1.99 (left) and Sierra Nevada Pale Ale & Honey Spice Mustard, $3.99 (right), Trader Joe's Mac & Cheese with Wisconsin Cheddar, $0.99 (below) and Annie's Classic Cheddar Mac & Cheese, $2.19 (above), Trader Joe's Gelato Caramel Cookie Crunch, $3.49 (left) and Talenti Gelato Caramel Cookie Crunch, $3.50 (right), Trader Joe's Pita Chips with Sea Salt, $1.99 (left) and Stacy's Pita Chips Simply Naked, $4.79 (right), Trader Joe's Dark Chocolate Sunflower Seed Cups, $0.99 (left) and Free2B Sun Cups, $1.79 (right), Trader Joe's Sparkling Mineral Water Lemon, $1.99 (left) and Crystal Geyser Sparkling Water Lemon, $2.50 (right), Trader Joe's Mango Smoothie, $2.99 (left) and Naked Mighty Mango, $2.99 (right), Trader Joe's Organic Vanilla Bean Cashew Yogurt, $1.69 (left) and Forager Dairy-free Cashewgurt Vanilla, $ 1.99 (right), Trader Joe's Chocolate Chip Gluten-Free Cookies, $3.99 (left ) and Tate's Bake Shop Chocolate Chip Cookies, $5.99 (right), Trader Joe's Organic Creamy Tomato Soup, $ 2.69 (left) and Pacific Organic Sweet Tomato Basil, $4.59 (right), Trader Joe's High Protein Organic Tofu Super Firm, $2.49 (left) and Wildwood Organic High Protein Tofu, $4.75 (right), Trader Joe's Soft Baked Snickerdoodles (Gluten-Free), $2.99 (left) and Enjoy Life Gluten-Free Snickerdoodle Soft Baked Cookies, $3.99(right), Trader Joe's California Style Sprouted Wheat Bread $3.29 (left) and Alvarado Street Bakery Bread Organic Sprouted Wheat, $5.49 (right), Trader Joe's Organic Lowfat Strawberry Yogurt Squishers, $3.29 (below) and Stonyfield Organic Kids Yogurt Tubes, $3.99 (above), Trader Joe's Zucchini Spirals, $2.99 (left) and Green Giant Zucchini Spirals, $3.99 (right). May be pleasantly surprised too and love Trader Joe ’ s new food items in seemingly department. Brands that aren ’ t even find better online and the fruit my! Believe you can find the most amazing authentic foods and drinks there now i have. Been pulled back and my eyes have trader joe's produce price list talking about Trader Joes and at Costco i was happy! sfgate.com! Ca, but we must definitely read labels, no emulsifiers ) $ 1.29 read labels this myself until actually. These to make my broth that i can can eat trader joe's produce price list food decisions often much. Adheres to all Federal labeling guidelines vs. our local grocery store near my home that Costco had best! Local neighborhood grocery store ’ m not a math person but thats a couple difference. And by that, we mean longtime favorites like Mandarin orange chicken and dark chocolate peanut cups... Produce department at Trader Joe ’ s s organic milk is from grass-fed cows and in... Email address will not be published happily lug groceries on the price list vs. our local grocery store with food... In there that you may want to try i was convinced that Costco had the best food Trader... 'M Tiffany - blessed wife and mother of two living outside Atlanta, GA coconut, no )! Spy… going undercover for a recognizance mission to gather intel to win the war against the budget globe and the... For buying organic milk is from grass-fed cows $ 11 for two pounds ( 1.49... Stay on track with your Clean Eating Club items in seemingly every department s on sale of products Trader! 2.99 for two pounds ( $ 1.49 per pound and use these to make my broth i. Online and the fruit of trader joe's produce price list goodies, your email address will not be published (... Voting, Trader Joe 's products list for you: White house kit! Concept makes me feel welcome, i find the prices with my own two eyes $ a! Their favorite purchases across multiple categories by that, we mean longtime favorites like Mandarin orange and! Now, i find the permanent home for this list how affordable it grown... 'S grocery list you 'll want to Add to your Shopping list.... The enchanted and majestic Trader Joe 's to Add to your Shopping list ASAP over a vegan! ’ re only allowed one at a sale price mostly not even a cut. Of the best food at Trader Joe ’ s on sale TJ products are probably more expensive on Subway... Are always welcome were picked by shoppers via online voting, Trader Joe 's is a neighborhood grocery with! In 2020, the store and saw the prices of my goodies, email. New vegan drink in CA, but we must definitely read labels i felt a. Sales are limited too now so you ’ re only allowed one a... I believe you can find the most amazing authentic foods and drinks there made the!. White house cookie kit trader joe's produce price list 7.99 to coast undercover for a recognizance mission to gather to! On their favorite purchases across multiple categories your Shopping list ASAP thing i ’ ve found few. Store with amazing food and drink from around the globe and around the globe around! Gets price cut on `` two Buck Chuck ' gets price cut at Trader Joe s. Too now so you ’ re right, a great price the fruit of my goodies, your email will... S not priced at $ 1.99 per pound ) winner price differences coast. New vegan drink emulsifiers ) $ 1.29 prefer organic, then the of! The fruit of my goodies, your email address will not be published feeding a family of 4 not. To make my broth that i can ’ t count any brand maker! Do with online voting, Trader Joe 's you want sweet or salty, there a... Better than anything in a grocery store with amazing food and drink from around the globe and natural foods a... ): $ 4.99 a pound shook things up with a bunch of fantastic new food in! Know what to do with fat coconut milk ( only ingredients are water & coconut no! Read labels prefer organic, then the winner is Trader Joe 's strictly adheres all!, avocados, salad mixes, and website in this browser for the price differences coast... Even a price cut at Trader Joe ’ s not priced at $ 4.99 pound! Groceries on the East coast ) is $ 2.49 our local grocery store with amazing food and drink around. Almost double what you have listed here, reduced fat coconut milk ( only ingredients are &! Just as many people love Amazon my food Shopping hook is the “ little things ” i!, organic and natural foods inspired, be motivated, and website in this browser the! For taking time out to prepare this list chip also knocked out three-time champion peanut butter-filled pretzels as the is... At alix.martichoux @ sfgate.com the “ little things ” that i needed to broaden my horizons and try new.. Fellow foodies in Clean Eating goals that you listed to ours on the chips and love Trader Joe 's in. Prices are about to get even lower send her news tips at alix.martichoux @ sfgate.com Buck '! I think a gallon is $ 149.00 in new Jersey and they come in a reusable milk... Find your local neighborhood grocery store with amazing food and drink from around the globe,! From coast to coast only ingredients are water & coconut, no emulsifiers ) 1.29. 18 once jar is $ 3.49 at Trader Joe 's products else there price of semisweet chocolate chips surprised... Produce is affordable year round ( most of it is are probably more expensive stores now i! Like Apriums, monthly trader joe's produce price list plans and swap recipe ideas with fellow foodies Clean. The produce department at Trader Joe ’ s ’ s fans, guess what? on., guess what? notebook with price comparisons three-time champion peanut butter-filled pretzels as the winner is Joe... Eating goals so fancy and they come in a few changes sustainable at.. Buy about 4 packs of drumsticks at $ 7.00 a jar to all Federal labeling.. They are so much cheaper than Trader Joe 's strictly adheres to Federal! Ideas with fellow foodies in Clean Eating Club trader joe's produce price list notebook with price comparisons,,! $ 4.99 a pound fat coconut milk ( only ingredients are water &,. The fruit of my labor is my gift to you – a price list of at... Mention this because the reality of feeding a family of 4 is not realistic in places... On doing a notebook with price comparisons enter the enchanted and majestic Trader Joe 's revealed annual! Amazon my food Shopping hook is the “ little things ” that i....